Yeni Zelanda'nın FMA, Lisanssız Şirket 10Trading İçin Yatırımcıları Uyardı
Search
  • Destek Ekibi

Yeni Zelanda'nın FMA, Lisanssız Şirket 10Trading İçin Yatırımcıları Uyardı

Updated: Mar 5, 2018

İlk uyarı İtalya'nın CONSOB tarafından verildi ve FMA uyarı listesinde yayınlandı.


Yeni Zelanda Mali Piyasalar Kurumu (Financial Markets Authority, FMA), yatırımcıları 10Trading. com ile işlem yapmaktan kaçınmaya çağıran web sitesinde resmi bir uyarı yayınladı.

FMA, uyarıların orijinal kaynağını İtalya'nın Ulusal Şirketler Komisyonu ve Borsa (CONSOB) olarak belirtmekte. CONSOB başlangıçta, 10Trading. com alan adı altındaki web sitesinin Binext Solutions srl ve Binext Global Ltd şirketi tarafından işletildiğini belirten bir uyarı yayınladı. Uyarıya göre, hiçbir şirket İtalya'da finansal hizmetler vermeye yetkili olmadığı belirtildi.


Bununla birlikte, şirketler yatırım web sitesini düzenleyici lisans olmadan işletiyor ve bu nedenle ülkedeki yönetici düzenleyiciler tarafından getirilen sınırlamaları ihlal ediyorlardı.


İtalya'nın CONSOB, yetkisiz brokerlik ve finansal hizmetler şirketlerine karşı son derece dikkatli bir şekilde uyarı listesinde sürekli yeni şirketler listeleyen olmuştur. Uyarılar, hem İtalyan hem de küresel yatırımcıların korunmasını amaçlıyor. Ayrıca, düzenleyici, FX ve CFD brokerleri, İkili Opsiyon şirketleri ve kripto şirketlerini kapsayan çeşitli finansal şirketleri kapsamıştır.


Güvenilir Yurtdışı forex brokerlarını keşfetmek için Tıklayın

Küresel düzenleyicilerin ortak çabaları, bu koruyucu organlar, yasadışı şirketlerin ve çeşitli küresel bölgelerdeki insanları hedef alan bireylerin kurbanı olmaktan kaçınmada halka yardım ettiği için açıktır. Uyarılar verilmesinin ötesinde, mali cezalar uygulayabilir, şirketlerin faaliyetlerini durdurabilir ve potansiyel dava da dahil edebilecek ek yollar alabilirler.


Kripto Kısıtlamaları

Kripto para birimlerine karşı küresel çılgınlık devam ederken, birçok hükümet son zamanlarda sektör içinde artan kısıtlamaları tartıştı ve uyguladı. ICO'lar düzenleme kaygılarında ön plana çıkarken, sektörüm özü, yüksek volatiliteye sahip yüksek riskli yatırım önermelerini uyandırmaktadır.Bu nedenle, hükümetlerin ve düzenleyicilerin, kripto alanına yönelik daha önce olan daha yumuşak yaklaşımını yeniden değerlendirmek ve yatırımcıları ve ilgili fonlarını daha iyi koruyacak bir çerçeveyi yeniden tesis etmek için harekete geçmeleri şaşırtıcı değil.


Kripto operasyonlarını daha da kısıtlamak için düzenleyen küresel regülatörler arasında, sahte OneCoin kriptopara teşvik etme rolleri nedeniyle geçen yıl, bir yıllık Yaşam Şebekesine 2.6 milyon € ceza tahakkuk eden CONSOB bulunuyor.


#FMA #CONSOB