SFC Müfettişleri, İnteractive Brokers Hong Kong'a Büyük Ceza Kesti
Search
  • Destek Ekibi

SFC Müfettişleri, İnteractive Brokers Hong Kong'a Büyük Ceza Kesti

SFC, Interactive Brokers'ın soruşturma sırasında işbirliği içerisinde çalışıldığı söyledi.


Hong Kong'un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlem Komisyonu (SFC) Çarşamba günü, ABD aracı kurumu Interactive Brokers (IB), HK'nin kolu Interactive Brokers Hong Kong Limited'e 2015 ile 2016 yılları arasında iç kontrol eksiklikleri için 4.5 milyon dolar para cezası verdi.


Komisyon ayrıca, piyasa emirlerinin pazarın bozulmasını önlemek için yeterli iç kontrollere sahip olmadığı için ve elektronik ticaret sistemleri için dokümantasyon eksikliği nedeniyle şirketi azarladı.

Soruşturmada SFC, iki hisse senetinin düzensiz fiyat hareketi gösterdi ve bu durumun sadece iki dakika içinde yüzde 48,7 ve yüzde 126 artışla sonuçlandığını işaret etti. SFC ve IBHK, şirketin dealerlarının tüm emir hacmini piyasaya sürdükten sonra fiyat artışlarına neden olduklarını keşfeden bağımsız bir gözlemci raporuna göre "emrin uygulanmayan bölümünü bir sonraki mevcut fiyata art arda tüm fiyatına kadar gönderilerek emir tamamlandığı tespit edildi.


Güvenilir Yurtdışı forex brokerlarını keşfetmek için Tıklayın

Diğer iç kontrol eksiklikleri, piyasa emirlerini yerine getirirken likidite koşullarının uyulmamasıydı. Interactive Brokers, türev işlemlerinde pozisyon limitlerine uymamakta ve emirlerin piyasanın bozulmasını önlemeye yönelik talimatları yerine getirmemektedir.


SFC, kararına ulaşırken Interactive Brokers'ın soruşturma sırasında uyumlu olduğunu söyledi. Ayrıca şirket, iç kontrollerin ileriye yönelik bir incelemesini yapmak için bağımsız bir gözden geçirme girişiminde bulunarak ilgili düzenleme gereksinimlerini onayladı.


Regülatör, "İnteractive Brokers Hong Kong'un mevcut başarısızlıklarla ilgili olarak disiplin kaydı yok" dedi.


#interactivebrokers #SFC