ESMA, MIFID II ve MiFIR'in AB Dışındaki Yatırımcılara Nasıl Uygulandığını Açıklıyor
Search
  • Destek Ekibi

ESMA, MIFID II ve MiFIR'in AB Dışındaki Yatırımcılara Nasıl Uygulandığını Açıklıyor

Updated: Sep 10, 2018

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), bugün ikili opsiyonlar ve aracı kurumlar için CFD üzerindeki geçici kısıtlamalarla ilgili Soru ve Cevaplar belgesini güncellediğini açıkladı.


Belgeye göre, MiFID II ve MiFIR II ile ilgili ikili opsiyonlar ve CFD kararları, müşterilerinin milliyeti veya yeri ne olursa olsun, AB'de yetkilendirilmiş yatırım şirketleri veya kredi kuruluşları için geçerlidir.

Bu yılın başlarında MiFIR ve MiFID II'nin uygulanmasını takiben, gözlemci, CFD'lerin pazarlanması, dağıtımı veya satışı ve brokerler üzerindeki ikili opsiyonlar üzerinde geçici kısıtlamalar getirdi. Soru-Cevap, bu önlemleri uzun süre tartıştı, güncelledi ve nihayetinde Avrupa Birliği (AB) ve AB üyesi olmayan yurttaşlar dışında kurulan müşterilerle ilgili işlemleri daha net açıklamayı amaçladı.


Q & A aracılığıyla, AB düzenleyicisi 22 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan geçici önlemlerine ortak bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır.


Hem MiFID II hem de MiFIR, katılımcıları Avrupa'daki finansal piyasalarda korumayı amaçlıyor. Ayrıca, piyasa şeffaflığını da artırmayı amaçlıyorlar. Sonuç olarak, ESMA'nın denetim yetkileri önemli ölçüde artmıştır.Düzenlemelerin uygulanmasının ardından, brokerların finansal ürünlerine reklam vermelerinin yolu önemli ölçüde değişmiştir. Temel değişikliklerden biri, bir yatırımcının yapabileceği potansiyel faydalardan ve geri dönüşlerden bahsetmenin yanı sıra, bir firmanın da risk uyarılarını içermesidir. Bu daha önce zorunlu iken, şartlar genişletildi.


Brokerların Web sitelerine yerleştirilen, online olarak reklam veren (afiş veya küçük basılı reklamlar şeklinde bile olsa) ve müşterilere gönderilen tanıtımların tümünün yönetmelikle uyumlu olması gerekir. Ayrıca, finansal firmalar ve onların profesyonel müşterileri arasındaki iletişimler artık finansal promosyonlar olarak görülmekte ve bu nedenle de uygunluğa tabidir.


Sonuç olarak, ESMA'nın yeni regülasyonu sonrasında Avrupa Brokerları kaldıraçların düşürülmesinin yanı sıra, reklam, pazarlama ve agresif satış konuları içinde sert düzenlemelere mağruz kalmıştır.


#esma #MIFID #MiFIR #forex #fx