Avustralya Parlamentosu, Finansal Şikayet Makamının Oluşumunu Onayladı
Search
  • Destek Ekibi

Avustralya Parlamentosu, Finansal Şikayet Makamının Oluşumunu Onayladı

Updated: Sep 10, 2018

ASIC, şikayetleri yönetecek ve Avustralya finansal sektörü için alınan kararlarla çelişecek olan yeni organizasyonu denetleyecek.


Avustralya Parlamentosu, Avustralya Finansal Şikayet Makamının (AFCA) kurulmasını onaylayan bir tasarıyı resmen kabul etti.


Bu tasarının geçilmesi, konuyla ilgili soruları 20 ay boyunca kapsayan katı süreç örneklendirir. Kuruluş, kapsamlı deneyime sahip olan ve şu anda Melbourne Hukuk Üniversitesinde Profesör olarak görev yapan Ian Ramsay başkanlığındaki bağımsız bir panel tarafından gözden geçirilen uyuşmazlık çözümleme çerçevesini sağlamlaştırıyor.

AFCA'nın Rolü

Mevcut konsensüs, AFCA'nın kuruluşunda elinde olacak daha yüksek para ve tazminat limitlerinin bir sonucu olarak tüketicilerin ve işletmelerin hem gelecekte yaşanan anlaşmazlıkların çözümünde daha fazla kaynak olacak olması.


AFCA, anlaşmazlıkları "en geç 1 Kasım tarihine kadar" kabul etmeye ve çözmeye başlayacak. Bu arada, AFCA'nın izlenmesi ve denetlenmesinden sorumlu düzenleme organı Avustralya Menkul Kıymetler ve Değişim Komisyonu (ASIC) olacak.


ASIC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Peter Kell, Bill'in geçişi hakkında şunları söyledi: "Adil, zamanında ve etkili anlaşmazlık çözümü finansal hizmetler tüketici koruma çerçevesinin temel taşlarından biridir. Şirketlerin iç uyuşmazlık çözüm prosedürlerinin birleşimi ve serbest bağımsız bir dış plana erişim şu anda her yıl onbinlerce Avustralyalı için telafi etmektedir. Bu uyuşmazlık çözüm gereksinimlerinin güçlendirilmesi, finansal hizmetler pazarında daha yüksek standartlar ve daha iyi sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır. "


Kell, "Tüm finansal hizmetler ve emeklilik şikayetleri için tek bir şemanın oluşturulması, mevcut üç şemayla uzun yıllar elde edilen sonuçlara dayanan çok olumlu bir gelişmedir: Finansal Soruşturma Servisi (FOS), Kredi ve Yatırımlar Soruşturması (CIO) ve Emekli Şikayet Mahkemesi. "


Yatırım ihtiyaçlarınıza En Uygun Forex Brokerını Seçin

ASIC, AFCA'yı Denetleyecek


Anlaşmazlık çözüm sürecinde AFCA resmen tam olarak çalışabilecek duruma gelene kadar ASIC şikayetleri işleme devam ederken hem ASIC şemalarını hem de FOS'u ve CIO'yu denetlemeye devam edecektir. ASIC, AICA'nın resmi olarak faaliyete geçmesi üzerine AFCA üzerindeki denetim rolünün özelliklerini ortaya koyan Yasal Düzenleme Rehberi 139 konusunda istişarede bulunacak.


Hem FOS hem de CIO şemalarının mevcut üyeleri, geçiş döneminde EDR üyeliklerini sürdürmeye devam etmeleri gerekmektedir.


ASIC, çeşitli finansal kuruluşlara ya yetkilendirme ve lisans vermeden işletilen ya da düzenleyicinin koyduğu düzenleyici çerçeveyle bir dereceye kadar uymayan uyarı, yasak ve cezaları sürekli olarak veren istikrarlı bir düzenleyici otorite olmuştur.


#ASIC #AFCA