Avustralya Borsası Vadeli İşlemlerde İşlem Hacmini Arttırıyor
Ara
  • Destek Ekibi

Avustralya Borsası Vadeli İşlemlerde İşlem Hacmini Arttırıyor

En son güncellendiği tarih: 10 Eyl 2018

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası Grubu, Haziran 2018 için aylık faaliyet raporunu yayınladı. Genel olarak raporda, vadeli işlem piyasasındaki hacimlerde artışların yaşandığı tek sektör olarak öne çıktı.

ASX Haziran 2018 Hacimleri

Vadeli işlem piyasası Haziran 2018'de iyi bir ay geçirdi. Bir önceki döneme kıyasla (pcp), tüm değerler arttı - ortalama günlük vadeli işlemler ve vadeli işlem hacimleri ile vadeli işlemler ve opsiyonlar için ortalama günlük hacimler %12 bir artış kaydetti.


Haziran 2018'de de, değişim artışında ortaya çıkan toplam sermayenin 4,6 milyar dolara yükseldiğini gördü. Bu pcp'de %29 arttı.


Nakit piyasalarına bakıldığında, ortalama günlük işlem sayısı pcp'den %2 daha yüksekti. Bununla birlikte, piyasada işlem gören ortalama günlük değer, pcp'de %1 düşüş olan 4,8 milyar dolardı.Haziran 2018 için hisse senedi opsiyonları karışıktı. Borsada işlem gören opsiyonların günlük ortalaması, Haziran 2017'den % 11 düştü. Tek hisse senedi opsiyonları için günlük ortalama, geçen yılın aynı dönemine göre %16 düşüş kaydetti. Bununla birlikte, endeks opsiyonları için günlük ortalama sözleşmeler pcp'de %30 oranında artmıştır.


Hisseleri kaydetmek için ASX tarafından kullanılan bir bilgisayar sistemi olan CHESS (Clearing House Electronic Subregister System) 'de tutulan menkul kıymetlerin değeri pcp'den yüzde 15 daha yüksekti. Haziran 2018'de baskın yerleşim mesajlarının sayısı pcp'den yüzde dokuzu daha yüksekti.


ASX Grubu

ASX Grubu, Temmuz 2006'da Avustralya Borsası ve Sydney Vadeli İşlemleri Borsası'nın birleşmesinin bir sonucudur. Bugün, piyasa değeri ile ölçülen dünyanın en iyi listelenen 10 borsa grubundan biridir. Grup, çok varlıklı bir sınıf değişim grubudur ve bir piyasa işletmecisi, takas merkezi ve ödeme kolaylaştırıcısı olarak işlev görür.


#ASIC #ASX #forex #futures #options